Jedni wypoczywają już na zimowych feriach (nareszcie!), inni jeszcze trochę muszą na to poczekać :)
Trwa kolejna sesja egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Od 10 stycznia zdają technicy obsługi turystycznej (T13, T14), technicy mechatronicy (E18, E19, E3), technicy informatycy (E14), technicy ekonomiści (A36, A35). Ostatni egzamin w tej sesji odbędzie się 26 stycznia. Wczoraj zdawała kolejna grupa ekonomistów i mechatroników. Powodzenia : ) Wszystkim życzymy udanych ferii!
Więcej o egzaminie: https://cke.gov.pl/…/egzamin-zawodowy-formula-…/o-egzaminie/
Jak wygląda egzamin zawodowy?
Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznej.
Jak wygląda część pisemna?
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa.
Jak wygląda część praktyczna?
Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym. Czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego dla konkretnej kwalifikacji określony jest w informatorze. Dodatkowo na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, których nie wlicza się do czasu trwania części praktycznej egzaminu zawodowego.
Jakie warunki należy spełnić, aby zdać egzamin?
Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:
1. z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum 20 punktów), oraz
2. z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
Wynik egzaminu zawodowego ustala i przekazuje komisja okręgowa.
Jaki dokument otrzymuje się po zdaniu egzaminu?
Zdający, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową.
Osoba, która posiada świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiada odpowiedni poziom wykształcenia otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Na wniosek absolwenta do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne.
Dyplomy i suplementy do dyplomów wydają okręgowe komisje egzaminacyjne.
Zdający, który nie zdał egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymuje informację o wynikach.
Więcej o egzaminie: https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy/egzamin-zawodowy-formula-2017/o-egzaminie